Araç Giydirme Araç Kaplama Nedir ?

Genç Odası Duvar Kaplama
Şubat 27, 2017
Tabela Çeşitleri
Mart 2, 2017

Araç kaplama her türlü aracın kendine özgü yapılan tasarım ya da görsel ile kaplanmasıdır. Araç kaplama çeşitli şekillerde olabilir; komple araç kaplama ,aracın sadece kapı kısımlarını kaplama , aracın tavan kısmını kaplama ya da herhangi belirlenen bir noktayı kısmi olarak kaplama. Reklam ve pazarlama konusunda firmalar tarafından yoğun olarak tercih edilen uygulamadır. Çünkü kaplama yapılan araçlarınız tek bir noktadan tüketiciye değil aracın trafik içerisinde gittiği her yerde bir çok insanın görmesini sağlayacaktır. Araç kaplamanın reklam konusunda bir çok avantajı bulunmaktadır trafikte sürekli seyir halinde olması aracınızın sürekli hareket ettikçe reklamınızı yapmış olacaksınız. Araç giydirmede en az 2-3 yıl kalabilmektedir.Her türlü araca araç kaplama yapılabilir.Ticari araçların dışında bireysel araçlarada kaplama yapılabilir, araç renkleri değiştirilebilir mat ya da parlak olarak araç kaplama folyoları ile giydirilebilir. Araç kaplama fiyatları hesaplanırken kaplama yapılacak alan m2 , görsel tasarım, kullanılan malzeme bir bütün olarak değerlendirilebilir.

Araç kaplama için kullanılan dijital baskı malzemesi cast folyodur. Cast folyo normal folyonun en önemli özelliği olan yapışkanlı özeliktedir. Daha esnek ve daha zor solan soğuğa, sıcağa karşı dayanıklı olan cast folyo araç üzerine en kolay uygulanabilen ve araca zarar vermeyen malzemedir.

Araç kaplamada dikkat edilmesi gereken hususlar

Kapı kolu, step lambaları, kanallar gibi alanlar kaplanmamaktadır.

Araç kaplamada kapı kısımlarının tek parça olması gerekmektedir.

Cam kısımında one way vision kullanılmalıdır

Araç giydirmede laminasyon yapılarak uygulanmalıdır.

Aracın çok temiz olması gerekmektedir.

Araç kaplama yapılırken baskının kaliteli olması gerekmektedir, diğer türlü ayrıntılar farkedilmeyecektir

En çok görünür olan yerlerin  tek parça olmasına dikkat edilmelidir.

Araç kaplama yapılırken havanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekmektedir. Yağmurlu hava ve çok saoğuk havalarda araç kaplama yapılmamaktadır.

Araç kaplama ile ilgili baskılarda mutlaka dış mekan dijital baskı sistemi kullanılmalıdır, çünkü dış mekan dijital baskılar solvent bazlıdır. Solvent bazlı mürekkepler güneş altında ve diğer doğal şartlarda solmamaktadır. Araç kaplamada özellikle iç mekan baskı kullanılmamasını belirtmek isterim çünkü iç mekan dijital baskılar su bazlıdır bu nedenle su ile temasında kaybolur ve güneş altında kısa sürede solar.

Araç kaplamada kullanılan malzemeler

Cast folyo

Yarı cast folyo

Düz yüzey folyo

Cast Folyo : cast folyo diğer folyolara göre daha ince ve senktir. Özellikle esnekliği nedeniyle araç giydirmelerde esnetilerek kullanılabilmekte inceliği nedeni ile de çabuk zarar görmemektedir. Cast folyo diğer folyolara göre daha maliyetlidir ama uzun süreli kullanım için çok doğru tercihtir.

Düz yüzey folyo : Araç giydirme baskısında düz alanlarda kullanılmaktadır.Kamyon kasası, tır dorsesi gibi alanlarda kullanılabilir.

Yarı cast folyo: Araç giydirme baskısında kullanılan düz yüzey folyosudur. Dayanıklı olması sebebiyle yarı cast folyo olarak tanımlanmıştır. Araçların bombeli olan yerlerinde kesinlikle cast folyo kullanılmamalıdır.

Cast laminasyon : Araç kaplama malzemeleri arasında en önemlilerindendir. Laminasyon aracınızın yıkanma esnasında veya sıcak soğuğun etkisiyle zamanla yıpranmasının önüne geçecektir. Renkler daha uzun zaman korunabilecektir.

Detaylı bilgi ve fiyat almak için bize ulaşın.

Bir cevap yazın