Cast Folyo Araç Kaplama Nedir ?

Araç Kaplama Fiyatları Nelerdir?
Ekim 28, 2016
Araç Giydirmede Yasal İşlemler Nelerdir?
Ekim 28, 2016

Araç giydirme öncesi kaplama yapılacak alanların tam ve kesin ölçülerinin alınması gerekir. Dijital ortamda hazırlanan çalışmaların onayının alınması sonrasında araç kaplamanın ilk aşaması sonlanmış olur. Bir sonraki aşama ise araç temizliğidir.Araç kaplama yapılmadan birkaç saat öncesinde aracın düzgünce temizlenmesi ve kaplamaya hazır hale getirilmesi gerekir. Araç üzerinde kalacak herhangi bir toz , çamur vs folyonun olması gerektiği gibi yapışmamasına yada kaplama sonrası kısa sürede araç üzerinden kalkmasına sebep olur. Komple araç giydirme yapılacaksa aracın tavan kısmının da temizlenmesi gerekmektedir. Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra sıra aracın giydirilmesine gelir. Önceden baskısı alınan ve dekupajları tamamlanan grafik baskılar uzman araç giydirme ekibi tarafından projeye uygun olarak ve titizlikle araç üzerine uygulanır. Görselin bütünlüğünü bozmamak adına folyonun kesişme noktalarına özellikle dikkat edilmelidir.

Araç üstü reklam giydirmeleri yapılırken kullanılan folyo cast folyo olarak adlandırılır. Araç kaplama için özel olarak tasarlanan cast folyo araç üzerinde ki kıvrımlara daha rahat uygulama yapılamasını sağlar. Cast folyonun renkleri de mevcuttur. İstenirse baskısız düz renk mat yada parlak folyolar ile araç kaplama yapılabilir.

Bir diğer konu ise araç kaplamanın kötü hava şartlarında yapılmaya elverişli olmamasıdır. Havanın yağmurlu yada soğuk olması durumunda aracın uygun ortam şartlarının sağlandığı sıcaklık değerinin gerekli dereceye getirildiği kapalı bir ortamda yapılması gerekmektedir. Soğuk havada yapılacak uygulama araç üzerinde folyonun istenildiği gibi uygulanmasına imkan vermeyecektir.

Uygulama sonrasında araç üzerinde hava kabarcıkları kalması mümkündür. Bu durumda hava kabarcıklarını sivri uçlu bir aletle delerek ragle yardımıyla sabitleştirmek yeterli olacaktır.

Araç giydirmenin ömrü kullanılan folyonun ve boyanın kalitesine göre değişmektedir. Ortalama süre 1 ila 3 yıl arasındadır. 

Bir cevap yazın