Dijital Baskı Nedir ?

Dijital Baskı Çeşitleri Nelerdir ?
Ekim 28, 2016

Açıkhava reklamcılığında en önemli konu dijital baskıdır. İstenilen yüksek çözünürlüklü görsellerin dijital ortamda basılması olarak tanımlanabilir.Folyo , vinil, mesh, foreks ( dakota ) , blueback gibi malzemelerin üzerine basılabilmektedir. 

İç mekan dijital baskı ve dış mekan dijital baskı olarak 2 çeşidi vardır.

İç mekan dijital baskı solvent içermeyen su bazlı boyalarla yapılan baskı türüdür. İç mekanda duvar kaplama , tablo yapımı vs gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir.

Dış mekan dijital baskı ise solvent bazlı boyalarla yapılan baskı çeşididir. Suya ve kötü hava şartlarına dayanıklıdır ve dış mekanda rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yüksek teknolojik özelliklere sahip dijital baskı makinaları sayesinde artık iç mekan kalitesinde dış mekan baskı almakda mümkün hale gelmiştir. Dijital baskı günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Araç reklamlarında , tabelalarda, display ürünlerde kısacası her türlü alanda kullanılabilir. 

Açıkhava sektöründeki dijital baskı büyük ve güçlü makinalarla ölçülü ve toplu işler için yapılmaktadır. Kullanılan baskı makineleri günden güne gelişmekte , teknolojik yatırımlar firmaların gücüne göre artış göstermektedir. Dijital baskı makinelerinde farklı uzunluktaki malzemelere baskı yapılabilmektedir. 320 cm’lik , 500 cm’lik makinalar vardır. İşin ölçüsüne göre uygun makine ve baskı kalitesi seçilip baskı alınabilir. Ölçünün dışında kalite içinde farklı baskı makineleri vardır.  Ultra viole baskı yapabilen UV makineleri son teknolojik cihazlardandır.Yapılan baskı özel bir baskıdır ve kabartma yapılmış görüntüsündedir.

Dijital baskının alanı reklam sektöründe çok geniştir. Duvar , cam kaplamaları , araç giydirmeler, gibi büyük ölçekli işlerin yanısıra küçük işlerde de dijital baskının önemi büyüktür ve gün geçtikçe gelişimi artış gösteren bir mecradır.

Bir cevap yazın