Yarım Araç Giydirme

Genel tanım itibariyle kısmi araç kaplama aracın tamamına değil belli bölümlerine folyo uygulanması işlemidir.Araç üzerine uygulanan küçük ölçülü bir sticker çalışması dahi kısmi kaplamaya örnektir. Düşük bütçelerle reklam hizmeti almak isteyen firmalar tarafından tercih edilen bu yöntemi Adline Reklam olarak uzun yıllardır müşterilerimize sunmaktayız.Kısmi kaplamaya stickerdan ziyade aracın bütününe yakınının kaplanması da örnek verilebilir. Kısmi araç kaplamayı daha çok otobüs ve servis firmaları tercih etmektedir.

Günümüzde firmalar reklamın değerini anlayıp daha çok mecra kullanmaya başlamıştır. Açıkhava reklamcılığı da bunlardan biridir. Çok çeşitli ve farklı ebatlarda kullanılan reklamlar amaca uygun hizmet etmektedir. Bu düzenlemeyi yapan ajanslar ve medya planlama şirketleri vardır.

Açık havada kullanılan ve en etkili reklam hizmetlerinden olan araç kaplama belkide en doğru yöntemdir. Günümüzde firmalar çoğunlukla filo kiralamaya yönelmiş durumdadır.Araç sayısının fazla oluşu bilinirliği arttırmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur tasarımdır.Araçta minimalist reklamlar etkili yöntemler değildir. Büyük logo, net slogan ve büyük ürün görselleri kullanılmalıdır.Gün içerisinde aracın sürekli hareket halinde olduğu ve merkezi alanlarda dolaştığı düşünülürse reklam verirken araç giydirmenin ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.Binek araçların dışında büyük münibüs ve kamyonlara % 100 uygulama tercih edilir.Bu aşamada firmaların vereceği stratejik kararlar çok önemlidir.Maliyet hesaplamalarının doğru yapılması , yıllık reklam vergilerin öğrenilmesi kötü sürprizlerle karşılaşmamak için karar aşamasından sonra araştırılmalıdır.

Tam araç kaplamalarda araçların reklam vergilerinin yüksek olması yanında özellikle İstanbul gibi metropol şehirlerde kaza riskini de düşünürsek son yıllarda araç kaplama işinde bir düşüş yaşanmaktadır.Vergilerin yüksek çıkması sebebiyle artık firmalar kısmi araç kaplamayı tercih ediyorlar.Araç kapılarına logo, telefon ve web sitesi folyo kesim yapılarak yapıştırılıyor ve maliyeti azaltıyorlar.Kısmi araç kaplamalarında küçük oynamalarla çok şık tasarımlar oluşturulabilir.Bir kaç bant şerit veya daire ile tasarımlar daha estetik hale getirilebiliyor. Fiyat olarakta tam kaplamanın altında fiyat çıkıyor. Birazda tasarımı yapan firma veya ajansa iş düşüyor aslında. Firmanın kurumsalına uygun renklerle çokta abartmadan son derece estetik tasarımlar üretmek mümkün.