Kabartma Harf Tabela Sistemleri Nelerdir?

Işıksız Tabela Sistemleri Nelerdir?
Ekim 28, 2016
Kabartma Harf Tabela Çeşitleri Nelerdir?
Şubat 8, 2017

Kabartma harf Tabelalar çok çeşitli malzemelerle üretilen, firmaların isim ve logolarını cnc veya Lazer olarak bilinen kesim cihazlarında kesilerek harf şekline getirilen tabela türüdür.

Kabartma harf tabelalar iç ve dış mekanlarda ışıklı ve ışıksız şekillerde kullanılmaktadır. Bu tür tabelalar zarif ve ilgi çekici oldukları için özellikle alışveriş merkezleri gibi kapalı ortamlarda daha çok tercih edilmektedirler.

En fazla seçeneği olan tabela sistemleridir. Malzeme çeşitliliğinin bol olduğunu düşünürsek biraz yaratıcı fikir ve teknoloji ile çok çeşitli kabartma harf tabelalar yapılabilir.

Öncelikle üzerinde duracağımız kabartma harfler ışıklı olanlardır. Son yıllarda tercihen ışıklı pleksi harf ve logolar kullanılır. Buradaki en önemli unsurlar pleksi harflerin kabartması yapılırken işçiliği ve kullanılan led aydınlatmanın nasıl olacağıdır. Pleksinin ışık geçirğenliği ışıklı tabela yapılması durumunda çok önemlidir. Ayrıca dizilecek ledlerin yandığında önden tek tek gözükmemesi için harf derinliğinin en az 6-7 cm olmasıdır. Ledler çok çeşitlilik gösterdiğinden projeye göre doğru led seçimide dikkate alınmalıdır.

Bir diğer kabartma harf  çeşidide paslanmaz malzemedir.Direk ve endirek olarak kullanılabilen paslanmaz harfler ışıklı yapıldığında ve önden fileli dediğimiz sistemde olduğunda çok şık bir görüntü verir. Maliyet olarak piyasadaki en pahalı üründür. Burada dikkat edilmesi gereken hususların başında paslanmaz malzemenin kaplama ürün olmamasıdır.304 kalite paslanmaz reklam sektörüne en uygun malzemedir. Led kalitesi ve dizilimi buradada en önemli unsurlardandır. Aydınlatmada bir sıkıntı çıkmadığı sürece garanti süresinin en fazla verildiği üründür. Led aydınlatmada marka ürünler kullanılırsa bu konuda da herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.

Bir diğer seçenek olan alüminyum kabartma harfler biraz daha meşakatli ürünlerdendir. Malzemenin cnc de kesilmesiyle başlayan macerası yanakların argon kaynağıyla dönülmesiyle devam eder. Tesfiye işleminden sonra statik boyaya giren ürün son halini alır. Alüminyum kabartma harf sistemlerinde tıpkı paslanmaz gibi direkt ve endirekt olarak kullanılabilir. Fileli harf yapıldığında yine çok şık bir görüntü ortaya çıkar.

Bir başka kabartma sistemi olan ışıksız kabartmalarda en çok tercih edilen 20 mm boyalı foreks kabartma harflerdir. Malzeme olarak 20 mm foreksin hava şartlarına çok dayanıklı olduğu ve oto boyası ile tabanca yardımıyla boyandığı sistemler işin bitiminde yine şık bir görüntü ortaya çıkarır.

İşin detayına göre pleksi ürünlerin kullanıldığı bu sistemler lazer teknolojisinde yardımı ile sıfır hatayla çıkarılmaktadır. 20 mm hatta 30 mm harflere kadar kesimi yapılan pleksi ürünler lazer makinalarda her türlü şekilde kesilebilmektedir. Diğer reklam ürünlerine göre daha parlak ve hatasız ürünlerdir. Firmaların giriş banko üzeri , ön alın ve duvarlarına kolaylıkla uygulanabilir.

Fuar organizasyonu ve gösteri gibi geçici işlerde tercih edilen diğer bir kabartma sistemi ise köpüktür. Her ebat ve şekilde kesilebilen köpük       ( DOV ) özellikle kalın harf ve ya logo çalışmalarında kullanılır. 10 cm – 20 cm gibi derinliklerde kesilebilir ve her renge boyanabilir.

Bir cevap yazın